Aitame 3-lapsega üksikema Pärnumaalt | Naerata Ometi MTÜ

Aitame 3-lapsega üksikema Pärnumaalt

Armsad sõbrad!

Naerata Ometi poole pöördus üks meie aitajatest ja toetajatest Pärnumaalt, kes on mures oma tuttava, kolme last kasvatava üksikema Jane pärast (nimi muudetud). Võtsime Janega ühendust, et selgitada välja olukorra tõsidust ja abivajadust. 

Jane on kolme lapsega üksikema (5a, 7a, 8a), kelle perre kuulub ka väike kutsu. Kolm aastat tagasi jättis pereisa neid maha ja kolis mujale elama. Sellest ajast alates on Jane lapsi üksi kasvatanud ja püüdnud hakkama saada. Eksabikaasalt on küll kohtukulud välja nõutud, aga nende laekumine on olnud kaootiline. 

Ühel lapsel kolmest on ATH ja tundeelu häired ning temaga peab mitu korda nädalas teraapiates käima. Seetõttu ei ole Janel võimalik viis päeva nädalas tööl käia. Nii ongi noor naine pidevalt otsinud lahendusi, et laveerida aegadega ja töötada mitteametlikult: küll tehes koristajatööd, küll muid erinevaid abitöid, et tulla toime kõigi kolme lapse kooli, lasteaia, huviringide ja teraapiatega. 

Kuni selle aastani tuligi ta toime ja sai hakkama iseseisvalt. Siis aga hakkasid peres juhtuma traagilised õnnetused (õelapse ja isa lahkumine siit ilmast), mis lõid noore naise nii rivist välja, et ta ei suutnud enam tööle minna. Ta kukkus sõna-otseses mõttes musta auku, nii et ei suutnud enam isegi välismaailmaga suhelda. Kuna ta aga töötab mitteametlikult, siis haiguslehe rahasid ta ei saa. 

Sealt hakkaski vaikselt veerema tema rahamurede pall. Ta võttis maksude maksmiseks laenu ja mõtles, et saab juba järgmistel kuudel jalule: käib tööl ja maksab tagasi. Augustis sai ta aga teate, et nende pisike kahetoaline üürikodu on vaja septembriks vabastada. Üürikulu oli seal 300€ + 150€ kommunaalmaksed.

Jane hakkas otsima uut üürikorterit. Üürihinnad on aga Pärnus tõusnud drastiliselt kõrgeks. Keskmise üürikorteri hind on 700€ + kommunaalmaksed. Probleem on veel ka selles, et enamus üürileandjad ei taha oma elamispindu üürida laste ja lemmikloomadega peredele. „See aeg oli nii masendav,“ ütleb Jane. 

Lõpuks leidis ta sobiva korteri: 500€ + kommunaalkulud. 1000€ andis tagatisrahaks, 500€ maksis kohe ära ja viis kuud peab maksma üürile lisaks 100€. „See korter on küll lühiajaline, aga siiski saan korraks kergemalt hingata, et päris tänavale me ei jää,“ räägib Jane. Samas on maksud kohe poole suuremad ja nüüd ongi noor naine täielikus nõiaringis.

Ta maksis laenu tagasi ja küsis kohe uue laenu, et muid makse maksta. Vaatamata kõigele juhtunule  tundis ta, et suudab ja saab olukorraga hakkama – et ei tohi pead norgu lasta ja langeda masenduse auku, kus ta aastaid oli olnud, vaid peab edasi elama ja proovima kuidagi tagasi järjele saada.

Jane ei ole kolm aastat saanud endale lubada ühtegi uut asja. Kuid ta ei kurda, sest tema jaoks ongi esmatähtsad tema kolm armsat last. 

Augusti lõpus jäi ta haigeks: kõrivalu, kõrvavalu, köha, põletik, jõuetus jne. Kaks nädalat oli ta taas rivist väljas. Ta ei saanud tööl käia ja rahalised probleemid aina kasvasid. Ta võttis ennast kokku ja läks haigena tööle, et lastele vähemalt söögiraha oleks. Lõpuks aga kutsus kiirabi ja käis EMO-s, kus haiguse põhjustajat ei leitud. Kõri ja kõrvavalu kestsid kuni 24. oktoobrini. Noor naine oli 54 päeva haige. Meie poole pöördunud peretuttav arvas, et see kõik oli lihtsalt suurest stressist. Jane käis mööda arste ja kõik laiutasid käsi. Köha ei kadunud, kurk ja kõrvad valutasid. EMO-s otsustati, et talle peaks kaameraga kurku vaatama. Tänu sellele diagnoositi viimaks koroonaviirus. Lisaks Janele olid nakatunud ka kõik lapsed. Kahjuks oli ta sunnitud pooleli jätma kõik tööd, mis tähendas veelgi suuremat miinust rahakotile.

Lastele on vaja kodus olles kolm korda rohkem toitu osta kui lasteaiapäevadel. Tänaseks on Jane  olukorras, kus tema võlad on juba kaks tuhat eurot. Talle laekub 8. kuupäeval lapsetoetus 520€ millest ta ei suuda maksta isegi 500€+100€+200€ korteri eest. Arst ütles, et nad peavad viis päeva kodus  olema ja siis võib tavaellu naasta. Enesetunne on halb ja nõrk. Lasteaialaps on alles jube tugevas köhas. Jane töötab enamasti inimeste juures, kus on beebid või puuetega lapsed. Tal  on ikka veel väga tugev köha ja kopsuvalu. Antud hetkel ongi valida, kas ta läheb ja nakatab teisi ning saab oma võlgasid 200€ võrra vähemaks või ravib ennast terveks ja saab minna tervena ning jätkata täiel rinnal.

Noor naine pöördus ka KOV poole. Kuna aga tema sissetuleku piir ei ole ametlikult toimetulekust madalam, siis nemad kahjuks ei saa seekord aidata. Jane ütleb, et jõulukinkidest ta sel aastal isegi ei mõtle. Kui saaks lastele söögigi lauale.

Võtsime nõuks pöörduda jälle heade inimeste poole ning aidata noort ema ja tema kolme last. Soovime kinkida neile sellel aastal natukenegi rõõmsamad jõulud.

Armsad sõbrad, pöördume teie poole palvega:

  1. Kui kellelgi on võimalik Pärnus, Sindis või Paikusel leida taskukohase hinnaga kahetoalist üüripinda emale, kolmele lapsele ja koerale, andke palun teada.
  2. Kui kellelgi on võimalik toetada hoidistega, andke palun teada.
  3. Kui saate aidata rahaliselt, siis aidake palun. Antud hetkel on iga euro väga tähtis.

Meie ise (Naerata Ometi) otsime noorele emale võlanõustaja, kes õpetaks ja aitaks kulud minimaliseerida ning muuta olukord vastupidiseks. Suhtleme toidupangaga ja proovime aidata toiduga. Teeme koostööd ka teiste MTÜ-dega ja otsime neile riidelahendusi.

Kuidas saad rahaliselt aidata?

Telefoniannetus

9008810 – toetad 10 euroga
9008850 – 
toetad 50 euroga

Pangaülekanne:

LHV Pank
EE167700771002598797

Swedbank
EE672200221046387155

SEB
EE101010220101993019

Coop Pank
EE074204278613542000

Saaja: Naerata Ometi MTÜ
Selgitus: Jane toetuseks

SMS-annetus:

SMS numbrile 13013 märksõnaga Naerata jane annetad 1,6 eurot
SMS numbrile 13017 märksõnaga Naerata jane annetad 3,2 eurot

Hakka meie püsitoetajaks, vaata SIIT

Toetavad sõnad

1-kordne annetus

Anneta pangalingiga

Vajutades “Toetan” nupule, kinnitate nõustumist kasutustingimustega

1-kordne annetus

Anneta telefoniga

Kõik sideoperaatorid on teenustasudest loobunud

9008810 - 10€

9008850 - 50€

1-kordne annetus

Anneta ülekandega

Kindlasti lisada ka isikukood, et järgmisel kevadel saada tagasi annetuse tulumaks.

LHV EE167700771002598797
SEB EE101010220101993019
Swedbank EE672200221046387155
Coop Pank EE074204278613542000

Saaja: Naerata Ometi MTÜ
Selgitus: Annetus

1-kordne annetus

Tee SMS-annetus

Saada SMS numbrile 13013
märksõnaga Naerata
annetad 1,6 eurot.

Saada SMS numbrile 13017
märksõnaga Naerata
annetad 3,2 eurot.

Püsiannetus

Liitu püsiannetusega

Naeratuse nimel aastast 2009

Meie kallid sõbrad-toetajad! :)

Scroll to Top